Napsali o nás


Modelkou můžete být v jakémkoliv věku. V Příbrami seniorky předvedou plesové i svatební šaty

Spolek Babíkov vrací seniory do života. Snaží se jim ukázat, že jsou stále potřební a mohou dělat věci, o kterých v mládí jenom snili. Teď pro ně chystá módní přehlídku. Po mole se tak projdou dámy s handicapem nebo modelky, které už dávno mají šedé vlasy a na přehlídku je doprovázejí vnoučata.

Stylově můžete vypadat v jakémkoliv věku|foto:Spolek Babíkov">Stylově můžete vypadat v jakémkoliv věku|foto:Spolek Babíkov">Stylově můžete vypadat v jakémkoliv věku|foto:Spolek Babíkov">Stylově můžete vypadat v jakémkoliv věku|foto:Spolek Babíkov">

První módní přehlídku uspořádal spolek Babíkov loni. Pro velký úspěch ji chtějí letos zopakovat, ale s větším počtem modelek. Konat se bude 1. října v Estrádním sále příbramského Kulturního domu. Seniorky i handicapovaní budou mít jako doprovod i malé děti a předvedou módu na všední dny i slavnostní události.

"My tam máme témata volnočasová, pak sportovní, plesy, večírky a svatbu," vysvětluje zakladatelka spolku Babíkov Gabriela Šejbová. "Máme zkušenosti s tím, že seniorky se bojí do něčeho obléci, a chceme jim ukázat, že se nemusí bát. Opravdu jim to sluší a ty ženy si to užívají."

Na molo i o berlích

Na molo se vydá asi 30 modelů a modelek. Mezi nimi bude i Jana Kučerová, která šla podobnou módní přehlídku dokonce dvakrát. Na trému prý nebyl čas. Jana Kučerová přitom patří mezi handicapované modelky, takže pro ni pohyb po mole není jednoduchý.

Stylově můžete vypadat v jakémkoliv věku|foto:Spolek Babíkov

"Chodím o dvou francouzských holích. Jsem po těžké autonehodě, takže chodím i na molo s holema," říká Jana Kučerová, která nejraději předvádí svatební šaty. Jen si prý musí hlídat, aby si šaty nepřišlápla. Už nyní se těší, jak se svěří do péče vizážistce a kadeřnici, které dámám s přípravou přehlídky pomáhají.

Spolek Babíkov je organizace, která se snaží začlenit seniory zpět do života. Pomáhá jim, aby jejich život byl opět zábavný a veselý. "Děláme to tak, že se s nimi snažíme komunikovat jak s kamarády," vysvětluje Gabriela Šejbová. Navzájem se podle ní všichni podporují. Veselo bývá už během příprav přehlídky, na zkouškách oblečení i později v zákulisí.

Mnoho dam si díky spolku Babíkov našlo nové přítelkyně a samota je už tolik netíží. I když se nevidí každý den, alespoň si telefonují nebo píší. "Oni se smějou a veselej se, a to je to, co nám dělá radost," říká Gabriela Šejbová.

autor:Barbora Kvapilová 


Babičky Příbramska mají zlaté srdce. Vyhlášení ankety provázela radost i dojetí

Na vyprodaném Plesu seniorů se představilo devět finalistek ankety Babička Příbramska. Lidé jim celkem poslali 2 100 hlasů. Hlavní ceny vítězkám předala operní pěvkyně Andrea Kalivodová. Jaké jsou dnešní babičky? Redaktorka Bára Kvapilová zjistila, že nejvíc je zaměstnává péče o druhé.

Babička sympatie Marie Fišerová a Střibrná babička Irena Lamperová|foto:Barbora Kvapilová, Český rozhlas">Devět finalistek ankety se představilo na Plese seniorů v Příbrami|foto:Barbora Kvapilová, Český rozhlas">Finalistky ankety Babička Příbramska Růžena Kocová a Marie Fišerová|foto:Barbora Kvapilová, Český rozhlas">Vyhlašování ankety Babička Příbramska doprovázela dobrá nálada|foto:Barbora Kvapilová, Český rozhlas">

V zákulisí estrádního sálu je cítit lehká nervozita. Za chvíli se finalistky ankety dozví, jak lidé hlasovali. Do ankety je navrhovali vnuci a vnučky, spolupracovníci nebo kamarádky. I když každá má jiný příběh a často se s nimi osud nemazlil, jedno mají společné. Všechny se dívají na svět s velkým optimismem a snaží se pomáhat ostatním, co jim síly stačí.

Dnešní babičky jsou jiné

Zakladatelka spolku Babíkov Gabriela Šejbová má s pořádáním akcí pro seniory řadu zkušeností. Tentokrát povolala kadeřnici a vizážistku a spolu s majitelkami salonů pomáhala vybrat slavnostní šaty pro devět finalistek ankety. "Babičky jsou jiné, než byly za nás, a my jsme chtěly ukázat, že se umí bavit, umí vynést ty šaty a umí si to užít," usmívá se Gabriela. "Dokonce mi bylo sděleno, že už trénovaly na volnou disciplínu, kterou jsme výjimečně nedali, takže už víme, že příště ji musíme dát."

Babička sympatie Marie Fišerová a Střibrná babička Irena Lamperová|foto:Barbora Kvapilová, Český rozhlas

Pro korunku si nakonec došly čtyři dámy. Na prvním místě se v anketě umístila Helena Štveráková. V současné době ji nejvíc zaměstnává péče o vnoučata. Ráda se vydává na výlety, cvičí a občas si vyzkouší i roli modelky. "Co se týká Helenky, tak to je takový ten anděl, který nikdy na vás nezvýší hlas," říká o vítězce Gabriela Šejbová.

Na druhém místě se umístila Irena Lamperová, která je prý babičkou pro všechny. I přes velké neštěstí, které prožila, na život nezanevřela a pro každého má milé slovo. Třetí korunka se ve stříbrných vlasech krásně třpytila Růžence Kocové. Do soutěže ji přihlásil vnuk Karel, který babičku na ples také doprovázel a měl pro ni jen slova chvály.

Titul Miss sympatie si odnesla paní Marie Fišerová. I když sama špatně slyší, svůj čas a úsilí věnuje ostatním. Potkat ji můžete v centru pro sluchově postižené v Příbrami i v domovech seniorů po celém kraji. Radí jim, jak si poradit s pomůckami, které mohou špatně slyšícím seniorům výrazně zlepšit život. "Pomáhám hlavně sluchově postiženým, protože ti nemají lehký život. Sluchové postižení není vidět, ale je psychicky náročné," vysvětluje Marie Fišerová. Její vnučka o ní tvrdí, že je to nejšikovnější babička na světě.

autor:Barbora Kvapilová 


Dárky pro nemocné v nemocnici Hořovice